Pabellón I, Ciudad Universitaria
Buenos Aires, Argentina
Room 4
Room 5
July 25, Monday | July 26, Tuesday | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15:00 | Ideals of fat points: subhomaloidal types and symbolic powers A. Simis 15:00 ~ 15:30 |
Graded rings associated to valuations S. Cutkosky 15:00 ~ 15:30 |
||||||
15:30 | ||||||||
Tannaka duality for algebraic groups A. Rittatore 15:40 ~ 16:10 |
The Birational Geometry of $\overline{M}_{0,6}$ M. Bernal 15:40 ~ 16:10 |
|||||||
16:00 | ||||||||
A Surface Coming from an Arithmetic Question H. Gallegos-Ruiz 16:20 ~ 16:50 |
Bernstein--Sato polynomials for ideals in semigroup rings L. Matusevich 16:20 ~ 16:50 |
|||||||
16:30 | ||||||||
17:00 | Coffe break & Poster session 17:00 ~ 17:30 |
|||||||
17:30 | Algebras with a negation map L. Rowen 17:30 ~ 18:00 |
Mod 2 cohomology rings of moduli stacks of Real vector bundles F. Schaffhauser 17:30 ~ 18:00 |
||||||
18:00 | ||||||||
How to identify Milnor fibers of smoothings of quotient sigularities G. Urzúa 18:10 ~ 18:40 |
The algebraic density property for affine toric varieties A. Liendo 18:10 ~ 18:40 |
|||||||
18:30 | ||||||||
Shapes of the simplest minimal free resolutions in $\mathbb P^1\times \mathbb P^1$ N. Botbol 18:50 ~ 19:20 |
||||||||
19:00 | ||||||||
Room 2
Room 12
July 25, Monday | July 26, Tuesday | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15:00 | Invariants of Operator Systems M. Argerami 15:00 ~ 15:50 |
Nonarchimedean bornological algebras and their cyclic homology G. Cortiñas 15:00 ~ 15:50 |
||||||
15:30 | ||||||||
16:00 | Free path groupoid grading on Leavitt path algebras D. Gonçalves 16:00 ~ 16:50 |
Groupoid fibrations and their C*-algebras A. Buss 16:00 ~ 16:50 |
||||||
16:30 | ||||||||
17:00 | Coffe break & Poster session 17:00 ~ 17:30 |
|||||||
17:30 | Globalizations of partial actions and Imprimitivity Theorems D. Ferraro 17:30 ~ 18:10 |
|||||||
18:00 | ||||||||
On the simplicity and $K$-theory of the $L^p$ operator algebras $\mathcal O^p(Q)$ M. Rodríguez 18:15 ~ 18:55 |
||||||||
18:30 | ||||||||
Room 2
Room 3
Room 3
Room 6
Room 7
July 25, Monday | July 26, Tuesday | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15:00 | Monadic Gödel algebras are functional X. Caicedo 15:00 ~ 15:50 |
MV-álgebras monádicas y l-grupos monádicos J. Díaz Varela 15:00 ~ 15:50 |
||||||
15:30 | ||||||||
16:00 | Model theoretic properties of pseudo real closed fields. S. Montenegro 16:00 ~ 16:25 |
On hemi-implicative semilattices H. San Martín 16:00 ~ 16:25 |
||||||
16:30 | A new setting for duals of canonical extensions of lattices M. Haviar 16:30 ~ 16:55 |
Epic subalgebras and primitive functions M. Campercholi 16:30 ~ 16:55 |
||||||
17:00 | Coffe break & Poster session 17:00 ~ 17:30 |
|||||||
17:30 | MV-álgebras separables. M. Menni 17:30 ~ 18:20 |
Stonean residuated lattices R. Cignoli 17:30 ~ 18:20 |
||||||
18:00 | ||||||||
18:30 | Fuzzy Neighborhood Semantics R. Rodriguez 18:30 ~ 18:55 |
An optimal axiomatization of the set of central elements M. Badano 18:30 ~ 18:55 |
||||||
Room 7
Room 4
July 25, Monday | July 26, Tuesday | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15:00 | Partial relation extensions I. Assem 15:00 ~ 15:50 |
Maximal Green Sequences K. Igusa 15:00 ~ 15:50 |
||||||
15:30 | ||||||||
16:00 | Split $t$-structures and torsion pairs in hereditary categories S. Trepode 16:00 ~ 16:50 |
A little bit of extra functoriality for Ext and the computation of the Gerstenhaber bracket M. Suárez-Álvarez 16:00 ~ 16:50 |
||||||
16:30 | ||||||||
17:00 | Coffe break & Poster session 17:00 ~ 17:30 |
|||||||
17:30 | On the representation theory of the partition algebra R. Orellana 17:30 ~ 18:10 |
The blob algebra in positive characteristic and the $p$-Kazhdan-Lusztig polynomials. D. Plaza 17:30 ~ 17:50 |
||||||
18:00 | About sums of compositions of irreducible morphisms N. Llodra Schat 18:00 ~ 18:20 |
|||||||
Gerstenhaber bracket via arbitrary resolution Y. Volkov 18:15 ~ 18:55 |
||||||||
18:30 | ||||||||
Room 5
Room 6
July 25, Monday | July 26, Tuesday | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15:00 | Sharp lower bounds for regulators of small-degree number fields E. Friedman 15:00 ~ 15:40 |
La criba de Eratóstenes en menos espacio H. Helfgott 15:00 ~ 15:40 |
||||||
15:30 | ||||||||
Waldspurger formulas for Hilbert modular forms N. Sirolli 15:50 ~ 16:20 |
Bounding the argument of zeta on the Riemann hypothesis E. Carneiro 15:50 ~ 16:20 |
|||||||
16:00 | ||||||||
The Mahler measure of elliptic curves M. Lalín 16:25 ~ 16:55 |
Equidistribución $p$-ádica de órbitas de Hecke y aplicaciones diofantinas R. Menares 16:25 ~ 16:55 |
|||||||
16:30 | ||||||||
17:00 | Coffe break & Poster session 17:00 ~ 17:30 |
|||||||
17:30 | Heegner point constructions D. Kohen 17:30 ~ 18:00 |
CM-points on straight lines A. Pizarro Madariaga 17:30 ~ 18:00 |
||||||
18:00 | ||||||||
Overconvergent Eichler-Shimura isomorphisms for Shimura curves D. Barrera Salazar 18:05 ~ 18:35 |
||||||||
On the paramodular conjecture G. Tornaría 18:10 ~ 18:40 |
||||||||
18:30 | ||||||||